Maljutka

1. března 2018 v 0:01 | Brdolog
Tato epizoda se stala v Kolvíně při pátrání po stavení č.p. 10. Potomek rodiny nám ukázal parcelu, kde stávalo jejich stavení. Já jsem se tam několikrát vrátil a prozkoumával pozemek doslova kámen po kameni/ jak uvádí článek pátrání v Kolvíně po 65 letech/, byla všude doslova neproniknutelná džungle, bez pákových nůžek a sekery bych se daleko nedostal. Všude se válely různé zbytky střešních tašek, cihel, rour vše zarostlé a prorostlé kořeny stromů a mechem. Na hranici pozemku jsem si všiml zeleného kulatého předmětu, který se mě zdál, že do starého Kolvína moc nepatří. Nafotil jsem ho a dále mu nevěnoval pozornost, protože tam jsem se musel věnovat tomu, abych se prosekal a mohl pokračovat v ohledávce pozemku. Doma jsem si na počítači prohlížel fotografie z tohoto místa, až jsem došel ke snímku toho zeleného kulatého přemětu. Přibližoval jsem ho, otáčel ze všech stran a přemýšlel co by to mohlo být.
Vypadá to na první pohled jako ponorné čerpadlo, nautila. Dole jako by byl sací koš, nahoře přívod elektřiny, ale chybí vývod čerpané vody pro hadici. Další moje verze byla, že by mohlo jít o startér vojenského vozidla, třeba tanku/který jsem nikdy neviděl/. K přemětu jsem neměl vůbec žádnou důvěru a moc jsem se k němu nepřibližoval.
Při další návštěvě s panem F. potomkem rodiny zdejšího stavení, jsem mu sdělil informace o nálezu zeleného předmětu. Ukázal jsem mu ho na místě, ze začátku potvrzoval moji teorii o ponorném čerpadle, ale když se podíval zblízka, tak říkal, to nebude ponorné čerpadlo, ani startér a začal pomalu opouštět místo nálezu. Potvrdily se moje obavy, že to asi není nejbezpečnější místo pobytu a začal jsem také opouštět prostor, protože jsem byl vzadu, tak poněkud rychleji než pan F.
Protože se jednalo o podezřelý vojenský předmět, který se nacházel 10 metrů od veřejné silnice, tak jsem se rozhodl informovat odborníky a to VÚ Jince.

Podezřelý předmět.

Dobrý den, vedle veřejné cesty v Brdech jsem nalezl podivný válec připomínající ponorné čerpadlo. Vyfotil jsem ho a radši se vzdálil. Nechci dělat paniku, ale při prohlídce fotky jsem usoudil že o čerpadlo patrně nejde. Posílám Vám fotku v příloze. Předmět je u veřejné cesty, proto Vás raději informuji. Mohu Vám poskytnout přesnou polohu, bude li potřeba. Děkuji V...... H.... -tel 7..........

Netrvalo dlouho a telefonicky mě kontaktovali. Domluvil jsem další jednání po emailu.

Z Jinců mě přišla odpověď:

Popis místa nálezu


Dobrý den,
dnes odpoledne jsem vám volal ohledně nálezu předmětu u Skořic. Pokud pošlete souřadnice, nebo popíšete místo nálezu, tak bychom ho zítra vyzvedli, pokud tam ještě bude. Každopádně se nejedná o nic nebezpečného.
Pěkný den prap. J....k VP.

Odpověděl jsem :

Kolvín, podezřelý předmět

Zdravím, posílám plánek předmětu. V bývalé obci Kolvín za zatáčkou od Skořic vlevo, je nad příkopem nová cedule bývalé usedlosti č.10, na mapkách jsem očísloval č.1. Když najdete obrázek, je dost veliký, není třeba dalších souřadnic. Nad cedulí nahoru v houští /10m/ jsou spadané kmeny stromů, když je podlezete a dáte se podle nich doprava, tak na jejich konci opět doprava/zpátky 2m/ je tento předmět, na obrázcích č.2.

Omlouvám se, že jsem Vás obtěžoval, ale člověk nikdy neví, radši jsem to oznámil. Jen prosím dejte vědět jestli jste to našli a pro mojí zvědavost informaci, co jsem to vlastně objevil. Děkuji. V......H.....

Plánek místa nálezu.
Nová cedule bývalé usedlosti, 10 m nad ní jsou spadané kmeny stromů.
Za kmeny doprava 2 m zpátky leží podezřelý předmět.
Podezřelý předmět.

Z Jinců přišla odpověď:

Udělal jste dobře, že jste zavolal.....příště to může být něco horšího, proto je lepší volat. Každopádně nález podle plánku byl nalezen a odvezen. Jednalo se o vyhořelý motor a ovládací blok k PTŘS 9M14 Maljutka. Níže foto.
Pěkný den... prap J.

PTŘS - Protitanková řízená střela 9M14 - Maljutka.

9K11 Maljutka

PTŘS 9K11 Maljutka, komplet mladšího operátora
Maljutka je sovětská protitanková řízená střela první generace naváděná prostřednictvím vodiče. Sovětský index GRAU kompletu je 9K11 Maljutka, střela má označení 9M14. Název v kódu NATO je AT-3 Sagger. Jedná se o protitankový raketový komplet středního dosahu s povelovým systémem dálkového navedení a s přenosem řídících povelů po vodiči (tzv. CLOS).

Vývoj a verze
Řídicí pult staršího operátora
Vývoj byl zahájen roku 1961 v Konstrukční kanceláři strojírenství (Konstruktorskoje bjuro mašinostrojenija - KBM) ve městě Kolomna. Při její konstrukci byly poprvé na světě široce využity plasty. Existovaly dvě hlavní verze - přenosná a mobilní. Přenosná varianta používala odpalovací zařízení 9A111. První mobilní verze s označením 9P110vznikla na základě kolového obrněného vozidla BRDM. O něco později vznikly též verze 9P122 a 9P133 na bázi modernějšího vozidla BRDM-2, které nesly novější komplet Maljutka-P. Mobilní verze byly vybaveny 14 střelami, z nichž šest bylo umístěno na výsuvném odpalovacím zařízení.
První verze z roku 1963 (označení NATO AT-3A) byla řízena povely operátora, který musel prodělat důkladný výcvik (po odpálení bylo nutno sledovat polohu cíle i střely a tuto ručně vést až na cíl), a v bojových podmínkách se nesnadno používala. Během sériové výroby došlo k mnoha modernizacím.
Varianta střely 9M14M (označení NATO AT-3B) měla vylepšený raketový motor, který jí uděloval o 25 % vyšší rychlost, vstoupila do výzbroje roku 1973.
V roce 1967 byl zahájen vývoj kompletu 9K11P Maljutka-P s poloautomatickým povelovým systémem dálkového navedení po záměrné cíle (SACLOS - Semi-Automatic Command to Line-of-Sight), a přenosem řídících povelů po vodiči (PTRK druhé generace). Role operátora je zde výrazně usnadněna a spočívá v udržování zaměření cíle, o střelu se již starat nemusí. Upravená PTŘS nese označení 9M14P Maljutka-P (označení NATO AT-3C), má rovněž vylepšenou bojovou hlavici a byla přijata do výzbroje roku 1969.
Další zásadní modifikace proběhla až roku 1995, kdy vznikla verze 9K11-2 Maljutka-2 s PTŘS 9M14-2, která používá tandemovou kumulativní hlavici a nový raketový motor.

Technická data

  • Délka střely: 860 mm
  • Průměr těla střely: 125 mm
  • Hmotnost střely: 10,9 kg
  • Hmotnost odpalovacího zařízení: 11,3 kg
  • Účinný dostřel: minimální 500 m, maximální 3000 m
  • Typ bojové hlavice: HEAT
  • Průbojnost pancéřování: více než 400 mm

Použití

Maljutka na BMP-1
Přenosná varianta je obsluhována trojčlenným týmem, který je schopen připravit celý palebný komplet tvořený čtyřmi střelami během patnácti minut. Střely mohou být rozestavěny do vzdálenosti 15 metrů od centrálního zaměřovače a řídícího pultu. Při střelbě sleduje operátor vizuálně střelu, při útoku na cíl ve vzdálenosti větší než 1000 m využívá optického zaměřovače s desetinásobným zvětšením.
Druhá varianta kompletu je používána ve výzbroji vrtulníků Mi-8 a starších verzí Mi-24. Rovněž tvoří výzbroj průzkumných obrněných vozidel BRDM, BRDM-2 a bojových vozidel pěchoty BMP-1.
Maljutka byla poprvé úspěšně nasazena během Arabsko-izraelské války v roce 1973, kdy bylo jejím prostřednictvím zasaženo několik stovek izraelských tanků. Byla jednou z prvních skutečně účinných přenosných protitankových řízených střel.
Licenční výroba probíhala v Bulharsku a Jugoslávii. Čína na jejím základě vyvinula vlastní PTRK Red Arrow 73 a Írán PTRK RAAD.

........................................................................................................................................


A tak to dopadlo po nálezu ponorného čerpadla v bývalém Kolvíně. Na další bezpečnější toulky po Brdech Vás zve redakce blogu Brdolog.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luboš Luboš | E-mail | 14. března 2018 v 16:22 | Reagovat

Jako voják

2 Luboš Luboš | 14. března 2018 v 16:39 | Reagovat

jako voják ZS jsem strávil zbytek vojny ve VVP Kolvín jako řidič P V3S při uklidu dopadových ploch po střelbách . Krajina byla jak v pohádce . Do Skořic jsme chodili tajne do krámu pro godhaj a slané rohlíky . To se psal ale rok 1984 .

3 brdolog brdolog | 14. března 2018 v 20:33 | Reagovat

Téměř 35 let, to je šílená doba. Tenkrát to bylo úplně o něčem jiném, ale i v tomto čase musel člověk žít a dalo se to přežít i útěkem pro gothaj. Dnešní generace se tomu směje, ale všichni by to potřebovali zažít na tvrdo, to by jim splasklo sebevědomí, jsem ročník 1952, takže jsem si to prožil se vším. Moc děkuji za komentář. Bg.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama