Velcí na Pstruhovém potoce, Synkova studánka a Kočičí chaloupka

1. dubna 2017 v 0:01 | Brdolog

Velcí, vesnice na perokresbě Jana Čáky
Takto vypadá stráň s chalupami na perokresbě prvního snímku dnes. Vše zarostlé a pusté.

Obec Velcí leží 2 kilometry nad Jincemi u Pstruhového potoka. Obdobně jako obce v centrálních Brdech smutně skončila. V padesátých letech byli vysídleni všichni zdejší obyvatelé, část jejich domovů byla přeměněna pro vojenské účely a zbytek byl zlikvidován buldozery. Velcí bývalo obcí železářskou. Emil Ondříček zaznamenal pověst, že první huť zde založíli panoši kněžny Libuše nesoucí jména Uman a Tuman (podle jiné verze Homoň a Tumoň). Jestliže některé naše pověsti koření v době romantismu, pak k nim s velkou pravděpodobností patří i tato. Ověřená zpráva o železářství ve Velcí je až z počátku 18 století. Tehdy v této vsi postavili jinečtí Vratislavové z Mitrovic vysokou pec, druhou na svém panství. První byla v Jincích, v místech velmi staré hutě. Stavba vysoké pece začala ve Velcí roku 1707 a dokončena byla pravděpodobně tři roky na to. Pec však od samého počátku provázely technické potíže. Doklady z roku 1718 prozrazují, že před tímto letopočtem stála nějaký čas mimo provoz, načež byla důkladně přestavována a opět zapálena 6. srpna tohoto roku. Ale ani nákladná investice nezajistila této huti prosperitu, její provoz byl i nadále ztrátový. Pravděpodobně to způsobovala okolní méně hodnotná, černá těžkotavitelná ruda, ale dozajista i stálý nedostatek vody z nepříliš vodnatého Pstruhového potoka. Vysoká pec ve Velcí zřejmě zanikla v roce 1721, poté co na jineckém panství vznikla další vysoká pec v Čenkově./Jan Čáka/
Mlýnský rybník ve Velcí,vlevo nahoře vrchol Koníček 667 m.n.m.
Zadní část Mlýnského rybníka.
Budova mlýna pod hrází, po kterém se rybník jmenuje.
Přeliv Mlýnského rybníka.
Budova mlýna pod hrází rybníka.
Pstruhový potok teče dolů pod rybníkem do dolní části obce Velcí.
Dřevěná soška sv.Anny z roku 2008 stojí na dnešní nové hranici Velcí. Cesta pod ní je hranice a další území dnes patří pod Ohrazenice. Hraníční sloup nalevo vymezuje prostor CHKO Brdy a zároveň vojenského prostoru.
Pod můstkem přes Pstruhový potok se usadil na vrbě vodník. /A říkal mě Fando/
Výhled nad Mlýnským rybníkem na vrch Vystrkov/541m.n.m./, v celé této Jinecké oblasti bylo veliké nalezíště trilobitů, které mimo mnoha jiných, probádal známý paleontolog Joachim Barrande. Dnes je zde přírodní rezervace a pátrání po trilobitech je zakázáno. Z vlastní zkušenosti z dřívějších dob i zbytečné. Nové schránky trilobitů, které se vytvořily před miliony let, již nebudou.
Pomník padlým občanům v první světové válce na bývalé návsi Velcí, nad pomníkem sídlí štáb vojenské policie.
Naše cesta pokračuje dál.
1 - Mlýnský rybník
2 - Pstruhový rybník
3 - Velcí rybník---
4 - Odbočka do prava
5 - Synkova studánka
6 - U Kočičí chaloupky

Na mapě je směr naší cesty. Od č.1 u Mlýnského rybníka ve Velcí, se vydáme proti proudu Pstruhového potoka po silnici v mírném stoupání k č.2 Pstruhovému rybníku.
Pstruhový rybník
Pohled z boku.
Můstek vede ke stavidlu rybníka.
Doutníky/Orobinec širokolistý/, v dětství to byla pro nás velmi cenná trofej.
Pokračujeme do mírnéko kopce až k číslu 3, rybník Velcí.
Hráz vodárenské nádrže Velcí, můstek vede ke stavidlu a pod ním je přeliv nádrže. Vzadu stojí buňka hrázného.
Pohled na protější stranu nádrže.

Závěrečný plán naší cesty.
Od č.3 nádrže Velcí se vracíme 500 metrů zpět dolú po silnici na křižovatku k číslu 4, kde odbočíme doprava a stoupáme po cestě k číslu 5, Synkova studánka.
Krásně udělaná budka studánky s příjemným posezením ve stínu.
Precizně vyrobený odtok vody ze dřeva a napravo hrnečky k napití, ten puntíkatý je úžasný.
Obrázek hajného.
Synkova studánka a proč Synkova ? Protože ji postavil a udržuje pan hajný Synek !!

Pokračujeme dál k poslednímu cíli dnešní výpravy. Zbývá nám posledních pár set metrů. Pátrali jsme po Kočičí chaloupce v leteckých mapách a při velikém přiblížení se nám podařilo nalézt jediný objekt v dané lokalitě, který určitě není myslivecký posed. S velkou nervozitou se blížíme k objektu podle mapy.
Takto vypadá Kočičí chaloupka z leteckého pohledu.

Čekalo nás ještě pár desítek metrů neschůdným terénem, potom překonat potok a byli jsme v cíli naší cesty.
Kočičí chaloupka, ani náhodou, je to vodárna. Byli jsme v šoku, jako kdyby té vody dneska nebylo dost, tři rybníky, dva potoky, studánka a místo Kočičí chaloupky vodárna.To je pech.

Na mapě označené území Kočičí chaloupka, je vlastně místní název této lesní části. Kdysi tu mohla stát bouda pro lesní personál, nebo za časů pytláctví bylo v lesích hodně strážních domků. V Brdech je mnoho územních částí označeno místními názvy, s některými se ještě určitě setkáme, jako zde u Kočičí chaloupky - vodárny.

Ale, jak to bylo s Kočíčí chaloupkou doopravdy ? Místní pověst ve Velcí praví, v dávných dobách paní kněžna z Brdského hradu Valdek, o kterém náš blog uvádí jednu z kapitol, nechala v těchto místech postavit stavení, kde chovala kočky. Stavení přečkalo do nedávna, ale dnes po něm není žádný pozůstatek.Stálo na pravé straně cesty od Synkovy studánky a trochu výše než vodárna, která je nalevo. Od toho vznikl místní název u Kočičí chaloupky!
Pohledem na krásné údolí u Kočičí chaloupky naše dnešní putování končí, na další toulky po Brdech a okolí, Vás zve redakce blogu Brdolog.

****************************************************************************************************************************

Veškeré zpětné články našeho blogu byly zbaveny obrázků již podruhé během 2 měsíců a to rok zpět pro nefunkčnost a nenávštěvnost blogu, což je nesmysl, při návštěvnosti co blog má. Vše brzy opravíme, zítra jedeme na jednání s TV Nova, která tento blog provozuje. Redakce blogu Brdolog.

Zde je reakce TV Nova, je to hezké, že uznali chybu, ale 300 obrázků bude vracet zpět 14 dní redakce blogu brdolog. Bg

Fwd: RE: blog http://brdolog.blog.cz/


---------- Původní e-mail ----------
Od: Koubová Barbora <Barbora.Koubova@novatv.cz>
Komu: DJHIPO <DJHIPO@seznam.cz>
Datum: 5. 4. 2017 11:30:17
Předmět: RE: blog http://brdolog.blog.cz/
Dobrý den,
Omlouváme se za způsobené problémy, které zjevně byly způsobeny tím, že nyní již zrušený blog djhipo.blog.cz byl registrován na vaši emailovou adresu. V současnosti už by k žádnému problému dojít nemělo.

S pozdravem

Barbora Koubová
Administrátor Blog.cz

Barbora Koubová
MPP_ext._Redaktor

Barbora.Koubova@novatv.cz


TV Nova s.r.o.
Kříženeckého nám. 1078/5
152 00 Praha 5
Czech Republic
www.nova.cz www.tn.cz


From: DJHIPO [mailto:DJHIPO@seznam.cz]
*******************************************************************************************************************************
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 7. dubna 2017 v 13:35 | Reagovat

Nádhera!!

2 newsfromnature newsfromnature | E-mail | 7. dubna 2017 v 19:12 | Reagovat

Moc krásné snímky! Pár míst jsem také navštívila.

3 Lenča Lenča | Web | 9. dubna 2017 v 14:31 | Reagovat

Pěkné fotky, moc se mi líbí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama