Únor 2017

Zámek Zbiroh ( část I )

1. února 2017 v 0:01 | Brdolog
Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostředni blízkosti Brd. Majiteli zámku se na čas stali : Karel IV., Zikmund Lucemburský , Rudolf II a proto se mu dnes říká zámek tří císařů.
Zámek Zbiroh se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Rokycany v Plzeňském kraji. Dnešní zámek vznikl z původního opevněného hradu, který byl založen na počátku 13. století. Za jeho zakladatele je považován Břetislav ze Zbirohu /Brechiziaus de Zbiroh, 1247/z rodu Sulislavců. Ale již v roce 1230 zpráva připomíná jisté bratry Chřena a Sulislava ze Zbiroha. Později byli mezi vlastníky hradu rod Drslaviců /Děpold ze Zbiroha/, král Přemysl Otakar II, rod Rožumberků, král Zikmund, rod Kolovratů, rod Lobkoviců, císař Rudolf II. Proto je zámek také nazýván zámek tří císařů. V roce 1868 zámek zakoupil baron Bethel Henry Strousberg, který zámek v letech 1869 - 1870 razantně přestavěl podle projektu architekta Augusta Ortha do novorenesanční podoby. V roce 1879 po Strousbergově bankrotu prázdný zámek koupili Colloredo-Mansfeldové. V letech 1943-1945 byl zámek sídlem štábu něměckých SS. Poté se zámek stal majetkem Československého státu a byl využíván armádou. Po roce 1989 získalo zámek město Zbiroh, které jej v roce 2004 prodalo firmě Gastro Žofín, z které později vznikla cateringová společnost CHATEAU CATERING a majitelem zámku se stala soukromá osoba spřízněná se řádem Templářů. Vlajky na horním snímku, které jsou svěšeny pro bezvětří reprezentují, pravá, červený kříž v bílém poli, řád Templářů a levá je České republiky. Vliv řádu Templářů je na zámku viditelný téměř všude.
Původní hrad byl postaven na nejtvrdší jaspisové, neboli buližníkové skále. Hradní studna je hluboká 163m a je nejhlubší studnou v Evropě. Vyhloubení v této nejtvrdší hornině muselo být s nástroji té doby nesmírná dřina. Tato tvrdá skála posloužila jako podstavec pro mohutnou věž, která je první samostatná hradní hláska v Čechách. Tato impozantní dominanta celého zámku je 20 m vysoká, 10 m široká a má až 4 m silné zdi. Celá tato stavba navíc nebyla postavena z vůle krále, ale pouze šlechtice, což v té době rozhodně nebylo zvykem.
Hradní kašna s vodotryskem
Nad schody je vidět buližníková skála na druhém nádvoří a že celý zámek na této skále stojí, bylo v roce 1943 příčinou, že zámek zabraly německé jednotky SS. Buližníkové skály porostlé jaspisem výborně odráží rádiové vlny a proto zde němci zřídili radiolokátor a na zámku štáb. Němci lecos na zámku poničili, zabetonovali studnu a při útěku v roce 1945 do studny naházeli věci kterých se chtělli zbavit. Potom tam hodili granát, který ovšem nevybuchl a dost věcí se podařilo ze studny vyzvednout. Dodnes se však neví co všechno ve studni a pod betonovou zátkou ještě může být. Vyzvednuté předměty ze studny po němcích jsou vystaveny v zámecké expozici.
Po válce obsadila zámek československá armáda a udělala z něj přísně střežený objekt, z jehož středověké bašty
sledoval supertajný radiolokátor Tamara vzdušný prostor proti případnému nepříteli.
Rytíř řádu Templářů
Hlava z kamene a vzadu znak Templářů
Šperkovnice, soška Madonny a Rudolf II
Dr. Bethel Henry baron von Strousberg se stal jedním z nejvýznamějších průmyslníků Evropy a získal přezdívku král železnic. Aby mohl svoje impérium rozšířit v roce 1868 zakoupil na rudu bohaté panství Zbiroh. Jeho cílem bylo vybudovat zde obrovský železárenský a strojírenský komplex s hutěmi, vysokými pecemi, válcovnami , mostárnou a závodem na výrobu lokomotiv. Dělníky lákal na vyšší platy a nakonec jich zaměstnával více než 10 tisíc! V roce 1869 - 1870 nákladně přestavěl tento zámek, který se potom stal jeho reprezentačním sídlem. Po přírodních kalamitách v tomto kraji, kdy byla povolena nadlimitní těžba dřeva,získal Strousberg značné finanční prostředky, které využil na budování nových podniků. Brzy se ale ukázalo, že svoje síly přecenil, nákladná přestavba zámku a výstavba velkých závodů, stála víc peněz, než předpokládal. Navíc železná ruda, kvůli které koupil tuto lokalitu, obsahuje příliš mnoho fosforu a pro jeho podnikatelské záměry je zcela nepoužitelná. Pozval si i skupinu německých odborníků a ani těm se nepodařilo železo fosforu zbavit. Přes velké finanční ztráty dál pokračoval v rozšiřování provozů, aby si zachoval důvěru věřitelů. Kritický nedostatek financí přiměl Strousberga k podvodům. Začal vydávat nekryté akcie, nekryté cenné papíry, zakládal různé firmy, kde prováděl nekontrolované finanční převody a mnoho dalších podvodů. Roku 1873 navíc padla vídeňská burza, což vedlo k dalšímu zadlužení. V Rusku vydal další sérii nekrytých akcií, za které vybral milonové zálohy. Na podvod se ale brzy přišlo a podnikatel byl v roce 1875 v Petrohradě zatčen. Odseděl si nakonec jen dva roky, jeho podnikatelský sen byl ale navždy ztracen. Věřitelům, kterých bylo 635, propadl veškerý jeho majetek a jeho dluhy se vyšplhali až na 90 milionů marek. Ze zámku odnesli věřitelé všechno co se odnést dalo a zámek zůstal úplně prázdný. Zlomený Strousberg zemřel v 61 letech v roce 1884 v naprosté chudobě v Berlíně. Prázdný zámek koupili v roce 1879 Colloredo - Mansfeldové.
Pád Bethela Henryho Strousberga však znamenal také úpadek celého Zbirožska.
V této tajuplné místnosti se Řád Templářů schází dodnes.
Na zámku žil a pracoval téměř 20 let Alfons Mucha. Vytvořil zde dílo Slovanská epopej, které bylo jeho snem a podařilo se mu ho vytvořit až na zámku Zbiroh. Dílo Slovanská epopej je soubor 20 velkoformátových obrazů, které symbolizuje cestu Slovanů dějinami. Po svatbě s manželkou Marií v Chicagu nachází průmyslníka Charlese
Cranea, který je ochoten financovat veškeré náklady na vznik Slovanské epopeje. Mucha se vrátil roku 1910 do rodné země, aby si pronajal část zámku na Zbirohu a zde tvořil Slovanskou epopej, jež mu dohromady zabrala 18
let života. Dokončil jí roku 1928, kdy ji spolu s Charlesem Cranem předal Praze a veškerému československému obyvatelstvu.
Na konci zámku ve Velkém sále zřídil Alfons Mucha ateliér pro velkoformátové obrazy Slovanské epopeje.
Část střechy ateliéru nechal prosklít, pro lepší viditelnost při malování velkoformátových obrazů.
Prosklená střecha ateliéru Alfose Muchy.
Velký sál, Muchův ateliér v dnešní podobě.
Jeviště
Vchod do Velkého sálu, Muchova ateliéru

Osvětlení v dnešní podobě
Opona, kterou zhotovil Alfons Mucha pro Zbirožskou sokolovnu, kde působil Divadelní spolek Sokol. Od druhé světové války byla smotaná opona uložena v sokolovně, kde se na ní zapomělo. V roce 1988 převzala objekt armáda a posléze nalezená opona byla zapsána mezi kulturní památky. V roce 1998 oponu restaurovali Milan Kadavý a Alena Kadavá za spolupráce Jiřího Matějíčka. V roce 2011 se opona vrátila do místa svého zrodu, velkého sálu, v té době Muchova ateliéru.
Ateliér na zámku Zbiroh, kde Alfons Mucha maluje dílo dvaceti velkoplošných obrazů Slovanské epopeje, které vytvořil za 18 let a kde se ohromný sál s vekoplošnými obrazy zdá maličký. Na tuto dobu ohromující a velkolepé dílo!! /snímek Seznam/
Na chodbě jsou obrazy a ukázka dobových brnění.
Brnění Karla IV
Další dobová brnění
Pohled z okna na nádvoří, v čase vánočním je zde betlém
Kašna s vodotryskem je přes zimu bez vody
Obří šachovnice, bílý kůň utekl a nebo ho někdo.... na něm odjel.
Pohled do krajiny
Zámecký lesopark
Na leteckém pohledu je vidět prosklená střecha ateliéru Alfonse Muchy
A zde končí první část historie zámku Zbiroh. Na další zajímavosti z Brd a okolí Vás zve redakce blogu Brdolog.

*******************************************************************************************************************************