Protipožární pás Jordán

1. prosince 2016 v 0:01 | BrdologKdyž vznikla na Brdech dělostřelecká střelnice, byly odlesněny obrovské plochy na které dopadaly ostré dělostřelecké granáty. Tyto poměrně velké odlesněné části byly nazvány dopadové plochy. Na Brdech byly tři a to: Brda, Jordán a Tok. Kolem každé byl vybudován protipožární příkop kolem 12 metrů široký. Příkop měl dvě funkce. 1, sloužíl k zabránění rozšíření požárů do dalších částí Brd. 2, mohly jím dojet hasičské sbory k ohnisku požáru i tam, kudy nevedla žádná cesta a u každého příkopu byly u potoků zřízeny požární nádrže, ke kterým se právě těmito příkopy dostaly hasičské cisterny rychle pro vodu, jinak by se musela voda dovážet z daleka od dopadových ploch. Tyto protipožární příkopy vypadají spíše jako cesty, proto je nazývám protipožární pásy. V dnešní kapitole si představíme protipožární pás kolem dopadové plochy Jordán, jehož část je viditelná na úvodní fotografii blogu v první třetině zleva v horní části lesa jako průsek, těsně pod Dlouhým vrchem.
Protipožární pás kolem dopadové plochy Jordán je vyznačen čísly. U čísla 1 pás začíná.
Bližší pohled na střed dopadové plochy Jordán, otvory jsou krátery po výbuchu dělostřeleckých granátů, černé jsou protože se v nich drží voda.
Ale my začínáme od začátku, a to je číslo 1.
V této části Brd, protipožární pás Jordán začíná, je to místo, které kolmo navazuje na těleso bývalé lesní železniční dráhy Jordánka, která vedla od dopadové plochy u vrcholu Jordán až k pile do Zaječova. Dráha svážela na pilu do Zaječova vytěžené kmeny stromů, při odlesňováni této plochy.
Lesní dráha Jordánka z horní části plochy svážela kmeny stromů na pilu do Zaječova, vpravo začíná protipožární pás.
Jsme u č. 1, začátek protipožárního pásu, oficiálně je to protipožární příkop. S příkopem to moc společného nemá, proto to nazývám protipožární pás.
Č.2 hnízdo na stromě, je zde mnoho let a dávno neužívané, nejsem ornitolog, ale kdysi tu hnízdili asi velcí ptáci, u Padrťských rybníků hnízdí orel mořský. Pokračuji dál, aniž bych tušil co mě potká u čísla 3 !
Až jsem se lekl, zůstal jsem nehybně stát a jenom fotil. Toto je průzkumník, vlevo v houští vyčkává stádo. Průzkumník mě prohlíží a čeká co bude dál.
Následuje porada s vedoucím stáda, já ani nedutám stojím uprostřed pásu jako kůl. Že zvířata nemluví ? Zde je jasný důkaz komunikace po jelením.
Vedení stáda vyhodnocuje jestli nejsem nebezpečný a průzkumník vzadu čeká na jejich rozhodnutí. Zde je opět jasně vidět organizace stáda.
Vyhodnoceno, nejsem nebezpečný. Stádo se postavilo do řady, jeleni na mě koukají a říkají si: co to k nám do lesa přišlo za dvounohýho zelenýho exota ?? Svým postojem demonstrují sílu stáda a jasný cíl, bezpečný přechod pásu i pro srny, které čekají v houští. Prohlídka trvala poměrně dlouho, snad 5 minut, já se nechtěl pohnout, abych je nevyplašil a oni se nemohli nabažit pohledem na mě a čekali co udělám. Když jsem se dlouho nehnul, udělali první tah oni.
Konec prohlídky pokračuje se dál. A zde je opět vidět, že průzkumník je na svém místě v čele stáda, mají dobře propracovaný systém vedení, klobouk dolů před vysokou zvěří, jen člověk si myslí že nad něj není.
Stádo se dává do pohybu a pokračuje v daném směru, bezpečný přechod se podařil.
Stádo mělo kolem 30 ti kusů.
Pozůstatek po zvěři, vylínaná srst jelena lesního.
Jsme u čísla 4
Jako v ruské tajze, tak to v této části Brd vypadá.
Další pohled na protipožární pás.
Jarní barvy jsou úžasné.
Další setkání, ale v letních měsících vysoká již nežije ve stádech.
I obyčejný pařez je někdy úchvatný, tento lze nazvat, pařez tříbarevný.
Tento nápis hovoří o všem, a má pravdu. Já procházel tato územi dopadových ploch mnohokrát a mnoho let. Vždy jsem věděl, kdy budou probíhat ostré střelby a kdy není radno chodit do těchto prostorů, ale přesto jsem se při průchodu tímto pásem jednou přesvědčil, že to opravdu není legrace a jde o život. Šel jsem pásem plochy Jordán, bylo vedro kolem poledne, nikdo nikde, ticho a najednou zleva výbuch hrozné síly, odhadoval jsem tak 300 metrů. V tom vedru vybuchl samovolně dělostřelecký granát, střepiny mají dosah až 800 metrů. Že to není legrace pozná člověk až na místě.
Cedule nebezpečí smrti vstup zakázán, je totálně prostřílená.
Dopadová plocha Jordán je porostlá borůvčím, vřesy a náletovými břízami. Vzadu nahoře je vidět bunkr a cesta k němu od vrcholu Jordán 826 m.n.m. na vrchol Houpák 794 m.n.m. Podle úvodního plánku jsme u čísla 6 na Dlouhém vrchu 775 m.n.m. Při pohledu do středu snímku terén mírně klesá a zde vzniká údolí zvané Jedlina, kde pramení Mourový potok. Doleva vede cesta do údolí , kterou se dostaneme k protipožární nádrži Jedlina, odkud mohli hasiči načerpanou vodu cisternami velice rychle dopravit na obě strany protipožárniho pásu, moc dobře vymyšleno. Jezdit pro vodu do Obecnice nebo Zaječova, by bylo asi o hodinu delší.
Nádrž Jedlina, kde hasiči načerpali vodu a byli bleskurychle u každé strany protipožárního pásu, pravé i levé a velice rychle u ohnisek požáru po střelbách na dopadové ploše Jordán.
Obrácený pohled
Nevybuchlá munice, raketa.
Zde naopak munice vybuchla, to potvrzuje tento kráter.
Všechny stromy v okolí mají ustřílené vrcholky.
Kráter u cesty.
Vrchol Jordán, jedna z osmi osmistovek Středních Brd ,podle mapky jsme paradoxně také na čísle 8.
Zbytky turistické rozhledny na vrcholu Jordán, která tu stála ještě před obsazením této části Brd armádou.
Cesta klesá od Jordánu a vzápětí stoupá na vrchol Houpák. Dole se křižuje pás se silnicí, kde pár metrů vlevo došlo 18.11.1992 k leteckému neštěstí.
Místo kde havarovala vojenská helikoptéra Mi 21, pilot chyboval a zahynuli zde tři vojáci. Příčina, nezvládnutá pilotáž a nedodržení povětrnostních minim. Na uvodní mapce u čísla 9.

Škoda mladých životů
Troska helikoptéry
...
Závěrečné stoupání na Houpák. Tuto část cesty jsme viděli na fotografii střechy bunkru od Dlouhého vrchu.
Bunkr na Houpáku 794 m.n.m., se nachází mezi čísly 10 a 11 na mapce.
Pohled ze střechy bunkru, pravý vrchol Dlouhý vrch 775 m.n.m. a vlevo Hlava 788 m.n.m. Nalevo ve středu jsou viditelné postavičky myslivců, právě probíhal na ploše hon.
Dole pod bunkrem u silnice došlo 24.2.2003 k dalšímu leteckému neštěstí.
Armáda tehdy podcenila varování výrobce letadla a pilot udělal riskantní manévr s plné naloženou stíhačkou L 159 Albatros
Některé zdroje uvádějí že k neštěstí nedošlo zde, ale 2km dále v lesích. Nemohu soudit, ale proč je psáno na pomníčku v těchto místech ?
Protipožární pás klesá do údolí.
V údolí u Mourového potoka pod vrchem Na hranici protipožární pás Jordán končí.
Celková délka pásu je přes 6 km. Pás začína v 573 m.n.m., v nejvyšším bodě je v 815 m.n.m. a končí na 580 m.n.m. Stoupání je 267m a klesání 180 m. A to je vše o protipožárním pásu Jordán, veškerým obsahem tohoto příspěvku jsou data získaná zpětně během 5ti let.

*******************************************************************************************************************************

Tento článek je Vánoční speciál, pro všechny věrné návštěvníky našeho blogu, kterým upřímně děkujeme za přízeň a zároveň přejeme příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně štěstí, ale hlavně zdraví, bez kterého bychom nemohli prožívat nádherné chvíle v naší krásné přírodě. Redakce blogu Brdolog.

*******************************************************************************************************************************
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jára Jára | Web | 3. prosince 2016 v 21:00 | Reagovat

Nádherné fotografie. Brdy trochu znám od Mníšku, ale tato část byla uzavřená a zírám jak je to tam nádherné, ale i poničené armádou. Je nejvyšší čas dát přírodě šanci, aby krajinu zase probudila k životu. Vždyť je tam tak krásně. To stádo  vysoké zvěře je opravdu pořádné. Jsou to nádherná zvířata, ale potkat takovou " krávu" na cestě není moc příjemné. Srnky jsou menší a jelení zvěř, to už jsou opravdové kusy. Prostě nádherně napsané a překrásné fotografie. Díky za prohlídku a poučení.

2 MaikelF MaikelF | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:53 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama