Náprstníky- Brdské orchideje 2016

1. srpna 2016 v 5:54 | Brdolog


Náprstník /Digitalis/ je rod dvouděložních rostlin, řazený do čeledi jitrocelovitých. Náprstníky jsou dvouleté až vytrvalé byliny, vyskytují se asi v 25 druzích a jsou rozšířeny téměř po celém světě,v České republice zdomácněly v Jeseníkách a na Brdech. V České republice je původní jediný druh, náprstník velkokvětý/Digitalis grandiflora/ rostoucí roztroušeně na většině území. Náprstník červený /Digitalis purpurea/pochází ze západní a jihozápadní Evropy a do České republiky byl zanesen na přelomu 18 a 19.století a zdomácněl zejména v pohraničních pohořích severních Čech. Některé druhy, zejména náprstník vlnatý/Digitalis lanata/ a náprstník žlutý/Digitalis lutea/pěstované jako léčivky se šíří volně semeny do prostoru a rostou volně v přírodě.
V Evropě je zastoupeno celkem 12 druhů náprstníků. Nejvíc rozšířený je náprstník velkokvětý, náprstník červený a v jižních částech Evropy náprstník žlutý a náprstník vlnatý. Ostatní druhy jsou svým výskytem vázány výhradně na Středomoří.
Všechny druhy náprstníků patří mezi prudce jedovaté rostliny. Mají odporně hořkou chuť. Obsahují směs kardioaktivních glykosidů. Nejvyšší obsah je na sklonku dne, v průběhu noci jsou tyto látky postupně odbourávány a před východem slunce je jejich obsah nejnižší.
Náprstník náleží mezi základní srdeční léky. Je podáván zejména při chronické srdeční nedostatečnosti, kdy zvyšuje stažlivost srdce a zároveň zpomaluje srdeční frekvenci. Dávkování vyžaduje velké zkušenosti a je vyhrazeno výhradně lékaři.
Náprstníky jsou také pěstovány jako okrasné zahradní rostliny. Nejčastěji náprstník červený, náprstník velkokvětý a náprstník žlutý. Řidčeji jsou pěstovány i jiné druhy náprstníků. Náprstníky se pěstují ze semen sebraných z usušených tobolek z loňského roku. Semena náprstníků se dají zakoupit i v obchodech. Při ranném výsevu je možné, že i když jsou náprstníci rostliny dvouleté, vykvetou ještě v témže roce.
Bílá varianta náprstníku
Detail květů náprstníku červeného,je to opravdu Brdská orchidej.
A jde se mlsat.
Čmelák vletěl do květu a nastal problém, byl moc težký.
Květ čmeláka neudržel a spadl i s ním, naštestí vše dobře dopadlo.
Detail pestíku květu náprstníku bílého
Několik druhů náprstníků pohromadě, vloni bylo hlavní místo výskytu vzadu fotografie na pasece u lesa, kde jich bylo hodně přes tři sta kusů. Letos tam není skoro žádný, větrem se šíří semena i několik set metrů daleko. Našel jsem mnoho nových stanovišť náprstníků a je zajímávé že na obě strany od paseky a to i dost daleko. Jak se měnil směr větru, tak se semena šířila do všech stran.
Paseka loni.
Paseka letos, náprstníků je zde podstatně méně. Oproti horní fotografii, schází na dolní vysoké smrky vzadu ve středu snímku. Smrky byly pokáceny, okamžitě to změní ráz krajiny a člověk by to místo pomalu nepoznal.

I včelka pilně sbírá.
Náprstník červený
Barevné varianty náprstníků jsou úžasné.
Brdský krasavec
Náprstník fialový
Pod květy jsou viditelné tobolky semen. Semena jsou menší než zrnko máku.
Příroda je mocná čarodějka.

Loni se náprstníci vyskytovaly ve velkých skupinách, letos se namnožily v menších formacích na pasekách a podél cest v řadách za sebou. Budu dál sledovat tyto nádherné rostliny na Brdech a příští rok se s Vámi opět podělím o krásu Brdských orchidejí, náprstníků. Bg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jára Jára | Web | 3. prosince 2016 v 21:08 | Reagovat

Náprstníky u nás rostou také hlavně na Jedlové, kde jsou v lese také oba dva druhy. Bílé i růžové některé bývají i do tmavší  červené.  Ke konci jara je možné vidět z oken vlaku na náspech trati i na okrajích lesa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama