Červenec 2016

Příroda v Brdech se probudila.

1. července 2016 v 6:21 | Brdolog

Tak konečně se příroda v Brdech probudila. Letošní zima se protahovala a ještě nedávno ležel sníh i v nižších částech Brdského pohoří. Vegetační klid, který je zde delší než jinde, se značně prodloužil, ale stále silnější sluneční paprsky nakonec prorazily nadvládu zimy a probudily jaro. Vše se zazelenalo krásnou jarní světlou zelení, ptáci vesele švitořili a i starý dub v bývalé obci Přední Záběhlá,/dříve nazývané Mozolov, pro nesmírnou dřinu občanů vesnice, kteří měli ruce samý mozol/, se zelenal jak za mlada.
Významný strom - Dub letní /Quercus robur L./. Obvod kmene 785 cm, věk téměř 400 let !!!
Dub letní, česky též křemelák, je mohutný listnatý strom z čeledi bukovitých, který roste v Evropě, Malé Asii a severní Africe. Strom dorůstá výšky až 45 metrů, má hluboké kořeny, které mohou tvořit spojení se spodní vodou a proto bývá častěji zasažen bleskem než jiné stromy. Díky hlubokému zakořenění je mimořádně odolný prudkému větru a vichřicím. Dub letní roste velmi pomalu, zralého věku dosahuje ve 100 letech a může se dožít až 2000 let. Nejstarší dub u nás je Žižkův dub v Náměšti, starý přes 1000 let a s obvodem kmene 1010 cm je nejmohutnější žijící dub letní v České republice. Dub byl odjakživa považován za symbol síly, odolnosti a dlouhověkosti a v germánské mytologii byl zasvěcen bohu blesku, Thórovi. V Německu je považován za národní strom, symbol německého národa.
I na letitých smrcích je vidět letošní přírůstek světle zeleného jehličí. Na rozdíl od dubu smrk koření velmi mělce a při vichřicích je často vyvracen a stromy padají jak sirky.
Květy kopretin doslova nasávají sluneční paprsky.
Kosatec sibiřský /Iris sibibirica/ je vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých, která roste v Evropě,v mírných oblastech Asie a roztroušeně i v České republice. Na území České republiky je chráněna a patří do kategorie ohrožený druh. Kosatec sibiřský dosahuje až 1 metr výšky a roste v trsech. Listy jsou úzké a dlouhé, stonek je dutý okrouhlého tvaru. Květy jsou světle až tmavě modrofialové, jejich vnitřní část je světlejší s tmavším žilkováním. Kvetou v květnu až v červnu na vlhkých až mokřadních nesekaných loukách. Celá rostlina je jedovatá.
Listy jsou nádherně žilkované.
Kosatce v řadě a pod nimi hladina dolejšího Padrťského rybníka. Typická mokřadní nesekaná louka, pro kosatce ráj.
Kosatec v bouři.
Pás trsů kosatců
Trs kosatců.
Všechny fotografie kosatců jsou z první poloviny letošního června, v květnu na loukách nebyl ani jeden, což svědčí že vegetační období na Brdech se opravdu o měsíc protáhlo.
Hřib dubový.
Tak jsme se po loňském suchu konečně dočkali na Brdech hub. Hřib dubový patří k nejvyhledávanějším z hřibovitých hub u nás, roste od května do října v listnatých a smíšených lesích, na hrázích rybníků poblíže dubů. Je to vynikající jedlá houba, téměř nezaměnitelná, jedině snad hřib smrkový je nejpodobnější, který je však také vynikající jedlá houba.
Hřib smrkový.
Výborná a hodně vyhledávaná houba roste na Brdech od června do října, na rozdíl od hřiba dubového, bývá více napadán hmyzem.
Hřib kovář,je výborná jedlá houba vyžadující vétší tepelné opracování. Mnohé houbaře odrazuje silné modrání po zásahu nožem. Viděl jsem mnoho kovářů vytržených a posléze odhozených. Jedna z houbařských zásad je : sbíráme pouze houby které bezpečné poznáme !!!
Tento hřib vyrostl přímo u pomníčku neznámého rudoarmějce z druhé světové války, který padl v nerovném boji proti velké přesile němců, pod bývalou hájovnou Na Rovinách.
To je kus !!!

A příroda se v Brdech probudila!!!! Zdravíme všechny návštěvníky a na další toulky se těší redakce blogu Brdolog.