Listopad 2015

UFO na Brdech !!!!!! A houby.

4. listopadu 2015 v 21:30 | BrdologNa jaře jsem na louce pod zříceninou hradu Valdek pozoroval tento podivný objekt. Velmi se podobal UFO. Sledoval jsem kam letí a běžel jsem za ním do lesa, kam zaletěl. Po dlouhém pátrání v lese jsem ho objevil, přistál na stromě.


Ale dost legrace. Na první fotografii UFO vytvořila včela, náhodou vletěla do záběru a já na to přišel až doma, ale zde je jasný případ, jak se dá ovlivnit po sociálních sítích názor lidí, kdo by tomu nevěřil, vypadá to dost věrohodně. Na druhém snímku vytvořila UFO houba stromová, chorož.
Houby, to je hlavní téma tohoto článku.
Na houby jezdím do Brd více než 50let, ale abych nenašel ani jednoho hřiba a za celý rok asi 5 jedlých hub jako letos, tak to se mě ještě nestalo. A to jsme prozkoumali Brdy ze všech stran. Kolem Zaječova, z druhé strany na Příbramsku i v okolí Padrti. Jedno bylo všude stejné, katastrofální sucho a to houbám nesvědčí. Na podzim, když začalo konečně pršet bylo pozdě. Totálně vyschlé podhoubí se nedokázalo obnovit protože stromy se chystají na zimu a kořenový systém, se kterým je podhoubí v symbióze již tolik nepracuje. Jedině muchomůrkám červeným se podařilo narůst a to ve všech lokalitách co jsme prošli. Jedno nepsané houbařské přísloví praví, že u muchomůrky červené se téměř vždy nachází i hříbek, což mohu potvrdit, ale letos to neplatilo ani v jednom případě. Proto se musíme potěšit a připomenout jak houby vypadají fotografiemi z minulých let.


To je krasavec, hřib smrkový.


Hřib smrkový 5krát !!!!!


Hřib smrkový


Muchomůrka červená je jedovatá, ale v jejím okolí často roste hřib.


A to je on.


Křemenáč březový, na Brdech se vyskytuje vzácně.


Kozák prdelka, tvar se nedá jinak nazvat. Kozák naopak roste v Brdech hojně, téměř pod každou břízou.


Hřib kovář. Jedlá houba, vyžaduje větší tepelné zpracování. Mnoho houbařů odrazuje jeho prudké modrání po zásahu nožem.


Hřib smrkový.


Houby mají sílu.


Barvy léta s hřibem smrkovým.


Hřib borový.


Šiškovec.


Hřib smrkový.


Hřib kovář.


Muchomůrka červená.


Rodinka kozáků.


Táta a dva kluci.


Dvojčata.


Dvojčata borová.


Samotář.


Hřib masožravý. Tento kus má na tomto blogu článek se stejným názvem, stačí projet historii, ale rozhodně patří do dnešní houbové galerie, doufám že se na Brdech příští rok hub dočkáme. Bg.