Třemošná

6. srpna 2015 v 16:04 | Brdolog

Třemošná je Brdský vrch nedaleko Orlova v okrese Příbram. Velká Třemošná leží ve výšce 778m, vlevo Malá Třemošná 701m. Nachází se ve vojenské části Brd, která je přístupná v sobotu, neděli a o svátcích. Je zde výhled na nejvyšší vrchol Brd Tok 865m a jeho dopadovou plochu. V dnešní době je výhled dost zarostlý stromy. Orlov dostal název dle bájí po mladíkovi, který zázračně sestřelil orla v dálce, kdy dostřel zbraní již nestačil a on přesto orla sestřelil a za to dostal pozemek, který takto nazval.
Třemošná dle báje vznikla tak, že tři mladíky poslala matka do světa a každý dostal mošnu s jídlem. Každý mladík potkal stařečka, který je prosil o jídlo. Všichni bratři stařečkovi své mošny dali, on se jim odměnil a tak vznikla,/ tři mošny/,Třemošná. Potom to díky lidské nenasitnosti špatně skončilo. Stařeček chlapcům poděkoval a odměnil je kouzelnou mošničkou, ve které jídlo nikdy neubylo. Díky tomu hoši začali lenošit a mošnička jim nestačila. Šli za stařečkem že chějí mošničku vyměnit za jinou,ze které neubývají peníze. Stařeček jim mošničku vzal a ozvala se rána. Skála se sesypala a on zmizel. Toto místo se od té doby nazývá Kazatelna. /Jan Čáka/Tok vlevo nahoře a jeho dopadová plocha


Tok


I ze Třemošné jako z ostatních vrcholů okolo Brdských dopadových ploch sledovali důstojníci ostré střelby a telefonicky koordinovali zaměření na cíl. Spojařský sloup přímo na vrcholu Třemošné to plně dokazuje.Betonová patka spojařského sloupu opodál se zprávou od autorů: Záloha záklaďáci/ 1119rota/ --1970/rok/. Tak před 45 lety byl sloup postaven, to ještě nebyl vrchol Třemošné zarostlý stromy a na dopad Tok muselo být dobře vidět!!Že by důstojníci šlapali na vrchol pěšky, tomu jsem nevěřil a tak jsem hledal a našel. Tak jako na každé velitelské stanoviště, i na Třemošnou vyjížděla vojenská vozidla. Pár metrů pod vrcholem je seřadíště vojenských vozů, na které důstojníci dojížděli lesní silnicí z Obecnice.Na vrcholu Třemošné je zastřešené turistické sezení a několik ohnišť. Pod stříškou na trámě je novinový papír,pár ůlomků tuhého podpalovače a zapalovač. Z boku jsou pruty na buřty, ale dřevo si musíte nasbírat, v tom Vám nikdo nepomůže!!!


Hlavně si nezapomeňte buřty, abyste nedopadli jako já.Mezi Třemošnou a Malou Třemošnou se nachází Kazatelna 730m, typický mrazový srub. Je to geomorfologický tvar vzniklý mrazovým zvětráváním.


Z Kazatelny je výhled na Příbram a daleké okolí. V příznivých podmínkách je vidět Šumava.
Na Třemošnou pořádají turisté každoročně Novoroční výstup, který je velice oblíben. A to je vše o Třemošné. Těším se na další setkání s Vámi. Bg.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama