Červenec 2015

Rozhledna Orlov

18. července 2015 v 13:14 | Brdolog
Při běžné prohlídce mapy Brd jsem kousek za Příbramí v obci Orlov na hranici vojenského prostoru objevil ikonu rozhledny. Z dřívějších dob si nepamatuji že by zde byla, musí být nová. Z mapy jsem vyčetl že má otevřeno nonstop. Tak hurá do Orlova. Představoval jsem si kamennou rozhlednu na okraji vysoké skály doslova orlí hnízdo a nemohl jsem se dočkat až ji navštívím.


Dočetl jsem se že rozhledna byla postavena v roce 2009 a je zde výhled východním směrem na Příbram a daleké okolí. V blízkosti lze pohodlně zaparkovat. A tak jsme vyrazili. V Orlově jsme krásně zaparkovali a po pár krocích jsme byli u cíle.


Orlí hnízdo !!!!

To byl šok, hodil by se spíš název vyhlídková plošina, ale rozhledna? Nakonec vše skončilo bujarým smíchem.Vpravo nahoře kostel Nanebevzetí Panny Marie u Příbrami 586m Svatá Hora


Pár fotek z rozhledny Orlí hnízdo. Návštevy vůbec nelituji, v okolí je mnoho dalších míst k výletům, na které jsem se chystal příští rok,ale rozhledna je urychlila. Jedná se o vrchol Třemošná, Pilská, Lázská nádrž a kanál Struhy. To vše budou další témata blogu. Velkou radost nám udělala spousta borůvek. Zdravím všechny a těším se na další zážitky. Bg.

Náprstníky- Brdské orchideje

9. července 2015 v 11:12 | Brdolog
Náprstník/digitalis lanata/ je prudce jedovatá dvouletá bylina z čeledi jitrocelovité, vyšších dvouděložních rostlin. Dorůstá až 150 cm a vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Plody jsou tobolky, s velkým množstvím semen, která se šíří především větrem. U nás je nepůvodní, ale téměř zdomácněl v Jeseníkách a na Brdech.


Před 6 lety jsem našel na mýtině 5 keříků náprstníků různých barev.


Mýtinka červen 2015. Před třemi lety byl nedaleko pokácen pás lesa. Toho náprstníky dokonale využily.


Duben 2015 a náprstníky jsou všude. Vzadu u vysokých smrků je mýtinka, odkud se rozmnožily.


Červen 2015


Pokračují pasekou dolů, příští rok budou všude.


Bílá nádhera.
Pavouček na horní i dolní fotografii.
Pohled na pestík květu.Tobolky musí dozrát a na podzim uschnou. Vítr roznese tisíce semen do všech stran. Loni jsem chtěl sebrat semena a vypěstovat si náprstníky doma. Barevnými bavlnkami jsem ovázal rostliny, abych rozlišil jejich barvu. Na podzim jsem se vrátil pro semena a chtél jsem je roztřídit do krabiček podle barev. K mému velkému překvapení všechny bavlnky byly bílé !!
Sluneční žár v parnu na pasece bavlnky dokonale vybělil. A to je konec dnešní kapitoly o nádherných Brdských orchidejích.
Rozhodně budu dále náprstníky sledovat a příští rok se s Vámi rád podělím o jejich krásu. Bg