Červen 2015

Zámek Kozel

14. června 2015 v 9:29 | Brdolog
Jen pár kilometrů od Spáleného Poříčí se nachází obec Štáhlavy, leží nedaleko Plzně a její známost je dána především loveckým zámkem Kozel. Byl postaven na konci 18. století stavitelem Václavem Haberlitzem pro Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, který byl vrchní lovčí Království českého.Zámek má čtvercový půdorys a jako jeden z mála si zachoval původní podobu i vybavení.


V každé místnosti jsou kachlová kamna do kterých se přikládalo z nádvoří, aby panstvo nerušil hluk a nešířil se prach z popelu.Obývací pokoj v první mistnosti

Hodiny na spodním obrázku mají jen jednu ručičku, ukazují pouze hodiny na minutách jim dříve asi nezáleželo. Je to paradox dožívali se nižšího věku a měli dost času !! To by asi koukali na naší uspěchanou dobu.


Na prostředním obrázku je portrét Marie Terezie.


V každé místnosti jsou kamna jiná.


Topeniště z nádvoří pro dvě kamna.Pohled ze zadní části nádvoří na vstupní část zámku.V této místnosti čekalo služebnictvo na zavolání zvonky. Z každého pokoje vedly po důmyslných kladkách lanka ke zvonku, každý zvonek měl jiný zvuk a podle toho se poznalo kdo a odkud zvoní.Jeden ze zachovaných je v levém horním rohu.
Dobové lampy.Kuřácký salonek. V té době přišlo kouření tabáku pro vrchnost k veliké oblibě, dýmky na stolech a stojanech.
Dámská ložnice, v té době ještě neznali plasty a tak se služebnictvo s plnou porcelánovou nádobou co je pod postelí pěkně proneslo.


Všimněte si mašliček nad obrázky, tenkrát to byl hit.
A toto je první suchý záchod na světě, urozená dáma zasedla a co propadlo do nádoby dole muselo být také urozené.Kamna a hodiny v loveckém salonku.


Lovecký salonek. A zde je otázka pro zámecké průvodce, co je to za zvláštní červenozelenou postavu na levé straně obrázku?
Já fotil sám, nikdo tam nebyl, je to odraz nějaké figuriny a nebo iluze a nebo zámecký duch??? Nebo duch nějakého dávného lovce a nebo samotného vrchního lovčího?? Obrázek předám na vedení zámku.
Kulečníková herna.Jídelna.Společenský sál.
Modrý salonek.Dobový barometr a teploměr.Ložnice.


Na zámku nebyl vodovod a toto je náčiní potřebné k osobní hygieně v té době.Hudební salonek

Šperkovnice

Trofeje u vstupu do topeniště.Čínský salonek a porcelán.

Pánská pracovna.
Trofeje.Zámecká knihovna, kde němečtí majitelé shromáždili několik tisíc knih různých tématů je veliká. Knihy jsou ve třech řadách za sebou, již mnoho zájemců z těchto knih čerpalo vědomosti. Jenom musím podotknout, že ani jedna není psána česky.


Válečný salonek, zde je vzpomínka na Napoleona Bonaparte s válečnými obrazy. Jako cenná relikvie je tu dobový mechanický hrací strojek, kde se výměnou válečků mění melodie a který je plně funkční.


Jako poslední expozice je zámecké divadlo, kde se hrálo především pro děti.


V divadle je vystaven dámský dobový výletní kočár tažený koněm. Kočí jej ovládál na stupátku ze zadu a sloužil k projíždkám po zámeckém parku, který má několik hektarů.


Dříve zde byly stáje pro koně a vzadu jsou dva dobové obrazy.
Zámecký park je překrásný, dole pod zámkem je rybníček na kterém se dá projet na lodičkách. Na proti zámku se majestátně tyčí zřícenina hradu Radyně.
Zřícenina hradu Radyně, možné další téma blogu.


Zámek Kozel se s Vámi loučí a kdyby jste někdy vše to co jsem zde uvedl chtěli prožít osobně,doporučuji výlet na celý den.Bg