Duben 2015

Beran

29. dubna 2015 v 19:35 | Brdolog
První z Brdských vrcholů, který se nachází v blízkosti Těně, Zaječova, Nové Vsi a z druhé strany Malé Vísky leží ve výšce 684m nad mořem se jmenuje Beran. Na tento vrchol je nejlepší přístup z Malé Vísky, protože polovina cesty je skoro po rovině,kdežto z Nové Vsi je to prudké stoupání. Jde se po Lesní cestě Víseckě a po necelém km musíte odbočit doprava, stále po asfaltové cestě. Po několika zátočinách jste pod Beranem na točně armády. Zde byl bunkr jako na Hejláku, odkud sledovali důstojníci ostré střelby na dopadové ploše Jordán. Bunkr měl i cihlový komín,který zapálil neznámý žhář, je to maniak a lituji, že jsem ho nepotkal letos na Hejláku. I zde je opevnění které bylo zastřešené.
Telefonní kabel spojařů je důkaz, že důstojníci koordinovali střelby z centrem odpalů před dopadem Brda, kam kabely vedou.
Jenom na Hejláku jsem zbytky kabelu zatím nenašel a po letošním požáru je to asi pasé. V té době telefon byl přepych. Chudáci spojaři museli natahat mnoho kilometrů kabelů, což dokládá mnoho spojařských skříněk a o mobilních telefonech se jim ani nesnilo.
Ukazatel nás jasně navádí k cíli.
Schody na Beran podle jedné z verzí, dal postavit správce zámku Zbiroh, další verze říká že byly postaveny před návštěvou prezidenta T.G.Masaryka na ostrých střelbách dělostřelectva při cvičení. Tenkrát to ještě mělo smysl protože obě verze počítají s pozorováním na dopad Jordán a na tuto část Brd. V dnešní době je celý vrchol zarostlý stromy a není téměř nic vidět, proto armáda zřídila pozorovatelnu pod vrcholem.
Dopadová plocha Jordán z pohledu vojenského opevnění u vyhořelého bunkru u točny těsně pod Beranem. V pravém horním rohu snímku v nejvyšším bodě korun smrků se nachází vrch Jordán 826m n/m, kde dříve stála turistická rozhledna.V témže místě na vrcholu plochy je vidět střecha betonového bunkru.
Beran a jeho kamenné moře cíl náší kapitoly. --- BG.