Peškův nebo Pešíkův dub ?

7. února 2015 v 10:05 | Brdolog
Peškův dub , památný strom, stojící u cesty do lesů středních Brd, nedaleko obce Těně, je starý přes 300 let. Nachází se v nadmořské výšce 522 m/m, obvod kmene 470 cm a vysoký je 16 metrů. Podle pověstí jsou pod ním pohřbeni Švédští vojáci z 30ti leté války.
V blízkosti dubu vedla železnice hrabětě Henri Stroussberga převážející železnou rudu. Do dnešních časů je zde patrný zpevněný můstek přes potůček.
Jan Čáka, v knize Střední brdy krajina neznámá v kapitole Železo z Brd, píše: železem se zabývají již první písemné zprávy o naší krajině. V Podbrdských železných hutí nabývá stále většího významu oblast Komárovska. V dávné historii vystupuje jméno Pešíků z Komárova, rytířů mající v erbu obrněnou nohu s ostruhou. Nejslavnější z onoho rodu byl na začátku 16.století Kunata Pešík z Komárova, hejtman Podbrdského kraje. Jeho syn Jindřich se pak připomíná jako hornický a hutnický odborník. Časem však rodina Pešíků Komárov nedokázala udržet. Musela ho prodat.
A zde je má teorie. Peškův dub byl původně nazýván Pešíkův dub. A to na počest Podbrdského hejtmana Kunaty Pešíka. Prodáním Komárova jméno Pešík postupně zaniklo v pamětech a lidé název zkrátili na dub Peškův.Mé teorii nahrávají i data. Na začátku 16. století byl Kunata Pešík slavným hejtmanem. Třicetiletá válka trvala 1618-1648, což zapadá do pověsti o pohřbených švédských vojácích pod oním dubem. Podle mého názoru dubu nebude scházet moc do 400. let.
TJ Sokol Komárov pořádá každým rokem jarní pochod jedna z kontrol bývá již tradičně u Peškova dubu ten pochod se jmenuje: Pešíkův pochod !!!!!! To je paradox. Podle mého názoru se původně dub jmenoval Pešíkův dub.Bg.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 7. února 2015 v 10:19 | Reagovat

Je nádherný a vlastně ještě mladík, tyhle duby se dožívají mnohem vyššího věku.

2 brdolog brdolog | 16. listopadu 2015 v 21:01 | Reagovat

[1]: Přidal jsem ještě jedno foto podzimní. Zdravím Bg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama