Únor 2015

Mohl jsem zachránit bunkr na Hejláku !!!

9. února 2015 v 21:04 | Brdolog
Hejlák se nachází ve vojenské části Brd ve výšce 682 m/n.m. Na jeho vrcholu je opevnění dříve zastřešené a pozorovatelna zvaná bunkr. Z jeho střechy, která je opatřena zábradlím, sledovali důstojnící ostré střelby na dopadové /cílové/plochy Jordán,Brda i Tok.Opevnění ze střechy bunkru


Dopadová plocha Jordán, v pravo dole růžek střechy bunkru, nahoře průsek v lese je Dlouhý vrch 775m/m.


V neděli 1.února jsme vyjeli do Brd fotit z novým teleobjektivem ze střechy bunkru na Hejláku . Cesta probíhala v pohodě,ale za Komárovem se začal všude držet sníh a v Malé Vísce ho bylo již dost. Před vjezdem do prostoru, jsem díky mé ohleduplnosti, abych nepřekážel vozem ostatním při parkování zapadl do příkopu. Trvalo hodinu než se mě podařilo auto doslova vyhrabat a to bylo následně rozhodující.Nutně jsme potřebovali odjet brzo do Prahy, ale cesta byla jeden led a tak jsme doklouzali pouze na letiště pod Hejlákem v 11.30. Po krátké prohlídce jsme se museli vrátit. Kbyby nedošlo ke zdržení, tak jsme na Hejláku byli
kolem 11hodiny. Byla to prozřetelnost, která nás ochránila, nebo smůla ? / V neděli 1. února ve 12:42 hodin byl na operační středisko HZS Středočeského kraje nahlášen požár bývalé pozorovatelny na vrchu Hejlák ve vojenském újezdu Brdy . Na poměrně obtížně přístupnémísto vyjela jednotka ze stanice HZS Hořovice, dobrovolný sbor z Komárova a také vojenská hasičská jednotka Jince. Po příjezdu první jednotky už byl starý dřevěný objekt o rozměrech 3 x 5 metrů v plamenech, které se podařilo dostat pod kontrolu ve 13:52 hodin. Při zásahu se lehce zranil jeden dobrovolný hasič, který uklouzl na ledu. BRDSKÝ SPOJ ./


Fotografie DS Hasičů v Komárově s jejich svolením


Fotografie DS Hasičů v Komárově s jejich svolením


Fotografie DS Hasičů v Komárově s jejich svolením

Dnes jsme se po náročném bruslařském výkonu na Hejlák konečně dostali. Je až s podivem, že při zásahu se lehce zranil pouze jeden hasič. Při pohledu na to co z bunkru zůstalo člověku mrazí v zádech a milovník Brd má oči plné slz.Je otázka , mohl jsem zachránit bunkr ??? Je jasné, že nechytil náhodou ,byl polit benzínem. Střecha byla pokryta thérovým papírem a silně natřena asfaltovým lakem, což požár jen urychlilo.
Koho bychom potkali v tuto dobu na místě, a jak by se situace vyvíjela ? Kbyby bunkr doutnal, dalo by se to uhasit, možná,ale čím ? Je mě to moc líto, takové fotky ze střechy již nebudou, ale jak jsem napsal výše,že jsme se nedostali na Hejlák, rozhodla prozřetelnost . Bohudík nebo bohužel ??? Bg

Peškův nebo Pešíkův dub ?

7. února 2015 v 10:05 | Brdolog
Peškův dub , památný strom, stojící u cesty do lesů středních Brd, nedaleko obce Těně, je starý přes 300 let. Nachází se v nadmořské výšce 522 m/m, obvod kmene 470 cm a vysoký je 16 metrů. Podle pověstí jsou pod ním pohřbeni Švédští vojáci z 30ti leté války.
V blízkosti dubu vedla železnice hrabětě Henri Stroussberga převážející železnou rudu. Do dnešních časů je zde patrný zpevněný můstek přes potůček.
Jan Čáka, v knize Střední brdy krajina neznámá v kapitole Železo z Brd, píše: železem se zabývají již první písemné zprávy o naší krajině. V Podbrdských železných hutí nabývá stále většího významu oblast Komárovska. V dávné historii vystupuje jméno Pešíků z Komárova, rytířů mající v erbu obrněnou nohu s ostruhou. Nejslavnější z onoho rodu byl na začátku 16.století Kunata Pešík z Komárova, hejtman Podbrdského kraje. Jeho syn Jindřich se pak připomíná jako hornický a hutnický odborník. Časem však rodina Pešíků Komárov nedokázala udržet. Musela ho prodat.
A zde je má teorie. Peškův dub byl původně nazýván Pešíkův dub. A to na počest Podbrdského hejtmana Kunaty Pešíka. Prodáním Komárova jméno Pešík postupně zaniklo v pamětech a lidé název zkrátili na dub Peškův.Mé teorii nahrávají i data. Na začátku 16. století byl Kunata Pešík slavným hejtmanem. Třicetiletá válka trvala 1618-1648, což zapadá do pověsti o pohřbených švédských vojácích pod oním dubem. Podle mého názoru dubu nebude scházet moc do 400. let.
TJ Sokol Komárov pořádá každým rokem jarní pochod jedna z kontrol bývá již tradičně u Peškova dubu ten pochod se jmenuje: Pešíkův pochod !!!!!! To je paradox. Podle mého názoru se původně dub jmenoval Pešíkův dub.Bg.