Leden 2015

Carvánka

31. ledna 2015 v 9:14 | Brdolog
V hájovně Carvánce na Brdském vrcholu Toku až do léta roku 1931 žili manželé Boučkovi. Potom jí odkoupil lesní dělník který ji rozebral a znovu postavil ve Strašicích kde stojí dodnes . Věrnou kopii hájenky postavil v Těních jistý milovník Brd a myslivosti přesně podle plánů originálu ze Strašic, který velmi pečlivě dbal na dodržení původních prvků stavby a proto mu to trvalo 3 roky. Při fotografování hájovny nás zpozorovala majitelka a velice přívětivě nás zvala dovnitř což se v žádném případě nedalo odmítnout. Uvnitř nás přivítala i s manželem a hned nám celou Carvánku ukázali a povídali o historii stavby. Hájenka zvenčí je 100% kopií originálu, ale vnitřek by asi manželé Boučkovi šokoval .Venek hájovny je skutečně dřevěný, ale uvnitř je všechno zděné, stropy jsou železobetonové, topení ústřední které vytápí tepelné čerpadlo to by asi na Toku nešlo. Vybavení místností je velice vkusně laděné vše ve starém stylu ,ale nově vyrobené na levé straně obývací pokoj uprostřed u vchodu jídelna a v druhé půlce kuchyně vše bez příček v jednom celku.V kuchyni je moderní linka s pracovním stolem, vše nové se starými vzory na zdi kde má paní domu velikou sbírku starodávných kovových podstavců pod nahřívací žehličky, takzvané cihličky. Z hájovny je nádherný výhled na louku po které za starých dob svážela železnice hraběte von Stroussberga železnou rudu do železáren v Komárově Dnes je po ní pouze suchý pruh kamenný podklad dobře odvádí vodu a majitel stavení sem rád chodí na procházku se dvěma psy. Za loukou začíná lesní část Brd která vrcholí lomem Růžek. Na louce pozorují lesní zvěř a prý se tam pravidelně vyskytuje lišák s liškou, člověk si tam v dnešní uspěchané době připadá jak v pohádce. Bg


Nákres Carvánky na TokuOriginál Carvánky ve StrašicíchStavba kopie v TěníchDokončená kopie Carvánky

Vísecká skála

9. ledna 2015 v 15:05 | Brdolog
  • Vísecká nebo také Jindřichova skála se nachází nedaleko obce Malá Víska asi 5km od Komárova dojdeme k ní polní silničkou, která přechází v lese na Lesní cestu Víseckou, po 200m odbočíme vlevo již opravdu lesní cestou dle stop turistů. Nejsou zde jako skoro všude v Brdech vojenských žádné turistické značky tato vyšlapaná cesta nás přivede až na okraj propasti skály, která je lemovaná zábradlím odlitým právě ve zmíněném Komárově, kde jsou od starých dob známé železárny. Na první pohled nás uchvátí úžasný výhled na údolí Červeného potoka, který je díky výskytu železné rudy skutečně červeně zabarven i zemina na cestách v okolí svým červeným zbarvením výskyt této rudy zde nezapře. Proti nám se majestátně i trochu smutně tyčí zřícenina hradu Valdek, který tu postavil vlivný rod Buziců. Pod hradem vidíme jedno z nejkrásnějších kamenných moří v celých Brdech jeho bílá barva je fascinující. Na pravé straně od hradu dominuje vrchol zvaný Beranec 684 nm dále Velký Jeskřipec, Stará Baština, Brda.


  • Ve spodní části zábradlí někdo odcizil několik sloupků, čímž jej poničil. Loni byli chybějící díly znovu odlity opět v Komárovských železárnách a zábradlí bylo opraveno a nově natřeno, takže horní fotografie mají již historickou cenu. V horní části byla postavena turistická informační tabule s celkovým popisem tohoto místa.
Brdy- hlavní téma blogu

9. ledna 2015 v 11:04 | Brdolog
Vítám návštěvníky blogu který jsem založil a v kterém se chci podělit o mé poznatky nádherné krajiny pohoří středních Čech které začíná v Praze a bude hlavním tématem a svědectvím mých toulek Brdskými hvozdy.

Brdolog